
Vandaag heb ik twee vergaderingen bij de Gezondheidsraad. De eerste 's morgens op VWS in Den Haag moet ik afzeggen. Ik verwacht diverse telefoontjes over een mogelijk nieuw huis in Twente en tenslotte heb ik deze week officieel vrij. NOVA belt met het verzoek opnames te mogen maken in ons ziekenhuis over het onderwerp patiëntveiligheid en wat we daaraan doen in ons ziekenhuis. Ik zou dan geïnterviewd worden en één van de maatschappen/vakgroepen zou hun sterftestatistiek analyseren in termen van vermijdbare sterfte. Ik zal zien of we dat op een inzichtelijke en authentieke manier kunnen laten presenteren.
's Middags rijd ik met Rogier van Nieuwenhuizen, cardioloog in Rijnstate, Arnhem mee naar het AMC, waar we een gecombineerde vergadering hebben met het Petrus Camper Instituut (PCI). Het PCI is een instituut dat eind '96 bij de fusie van de LSV in de Orde mede door mij is opgericht met als doel een denktank te vormen voor de vormgeving van de medisch specialistische zorg in de toekomst. We noemen het deftig soms de chambre de reflection (de Eerste Kamer) van de Orde van Medisch Specialisten. Bestuursleden zijn een paar oud bestuurders van de Orde, een paar maatschappelijke 'zwaargewichten', zoals Bram Asscher en Jos Werner en een paar praktiserende medisch specialisten, deels in opleiding. Het onderwerp is taakherschikking in de ziekenhuizen. De discussie wordt geleid door ons medebestuurslid, hoogleraar neurologie AMC en vice-voorzitter van de Gezondheidsraad Marian de Visser. Er blijken twee stromingen. De eerste zegt dat er zo spoedig mogelijk BIG erkenning moet komen voor een aantal nieuwe beroepen, zoals de verpleegkundig specialist, de physician assistent, de nurse practitioner, de doktersassistente en zo meer. Die groep wil de huidige praktijk codificeren. Die nieuwe beroepen moeten dan duidelijk beschreven worden met beroepsprofielen en dito bevoegdheden en bekwaamheden, opererend in een gedefinieerd domein. Dat lijkt sterk op de werk- en domeinverdelingssystematiek van de 29 verschillende medische specialismen. De andere -ook door mij gepropageerde- lijn is het aantal BIG erkende beroepen niet naar de groeiende behoefte ad libitum uit te breiden, maar het meer te zoeken in het beschrijven van voorbehouden handelingen, die door verschillende beroepsgroepen, nu al genoemd in de wet, kunnen worden uitgevoerd. Dat voorkomt de vorming van weer nieuwe domeinen en bevordert de samenwerking. Dit gemeenschappelijk initiatief van Gezondheidsraad en PCI zullen we uitwerken in een position paper.
We eten met het bestuur van het PCI in een hypermodern restaurant, gevestigd in één van de kantoorkolossen aan de Zuidas van Amsterdam. De 21ste eeuw in glas en beton gegoten.
J. Herre Kingma
|