
Ik begin mijn werkdag met Linde Maas, interim clustermanager van de verpleegafdelingen Haaksbergerstraat. Zij vertrekt deze week en draagt haar taken over. Net als interimmer Bob Keim, die al vertrok, heeft zij veel werk verzet, maar bij de debriefing blijkt dat er ook nog veel ligt voor haar opvolger.
Om tien uur bezoek ik de afdeling nierziekten aan het Ariënsplein. Rondleiding op de dialyse, praten met patiënten. De meesten komen drie dagen per week, soms een uur met de taxi rijden naar ons ziekenhuis. Dan koffie met de verpleging. Er komt nachtdialyse. Tweederde van de verpleegkundigen is ook bereid 's nachts te werken. Daarna verder o.a. naar de 5e verdieping, onder het platte dak, waar het deze zomer niet te harden was door de hitte. Prachtige afdeling, vroeger o.a. 'de klas', maar nu te kort schietende voorzieningen en niet meer voldoend aan de maatstaven van de 21ste eeuw. Dat zien we op meer plaatsen in ons huis. Onze nieuwbouwplannen zijn bepaald geen luxe, gewoon hard nodig. Het geld, zorg van velen, zullen we vinden, desnoods volgens oud Hollands en ook Twents recept, zuinig werken en sparen.
Met de apotheker praat ik over het geneesmiddelenformularium, ruwweg de lijst "toegestane" geneesmiddelen. We willen een niet te knellend korset, maar ook meten of zo'n formularium tot ander voorschrijfgedrag leidt. De aanstelling van een klinisch farmacoloog in ons ziekenhuis zou daarbij kunnen helpen. Dat klinkt mij - zelf klinisch farmacoloog - als muziek in de oren. We gaan er mee aan de slag, beloof ik.
Tijdens ons wekelijks lunchoverleg met het Medisch Stafbestuur praten we over hun uitwerking van het managementmodel waarin de specialisten formeel mee gaan sturen op de verschillende niveaus in het ziekenhuis. Een moedige aanpak, die onze lof verdient, al moet er nog veel worden geregeld om het in te passen in de huidige structuur. Dat zal ook niet gaan zonder fundamentele aanpassingen, maar die uitdaging gaan we niet uit de weg. Dat is trouwens een uitdaging in veel, zo niet alle Nederlandse ziekenhuizen.
Met Maarten IJzerman van het Roessingh praat ik over onze gezamenlijke inspanning om de basis te leggen voor een Twentse zorgvisie, waarin de innovatieprojecten moeten passen die aan de order zijn in het Innovatie Platform Twente onderleiding van Wim Meijer.
Om drie uur naar Utrecht voor een vergadering met de nieuw op gerichte federatie van verpleegkundigen en verzorgenden, V&VN. Veel enthousiaste verpleegkundige bestuurders en leiders, maar o.a. ook mijn oud-minister, Els Borst en AMC-collega Louise Gunning. Ik zal me ook hier inzetten om het leiderschap in de verpleging te bevorderen en haar de plaats terug te geven die essentieel is voor goede zorg in Nederland. Daarom ben ik ook zeer content met ons nieuwe lid van de Raad van Bestuur, Marianne Lensink, van huis uit ook verpleegkundige. We zullen het samen moeten doen, dokters en verpleegkundigen op àlle niveaus, dus ook in de Raad van Bestuur.
Mijn laatste overleg hebben we tijdens een dineetje in Wilhelminapark in Utrecht. Met Bert Vos en Mariska de Groot overleggen we met Hein Abeln, die volgende week onze volgende visieconferentie voorzit voor MST. Met Medisch Stafbestuur en vertegenwoordigers van OR en Cliëntenraad praten we verder over de nieuwe organisatie, het 'nieuwe werken' , de daarbij horende nieuwe huisvesting, c.q. bouwplannen. Hein zal ze in de context plaatsen van ontwikkelingen elders in Nederland. Twente surft mee op de algemene trend.
|